ביטוח נזקי טבע

ביטוח נזקי טבע: כשברכת הגשם הופכת לקללה

מה כתוב באותיות הקטנת של ביטוח הדירה ולמה עדיף שלא להסתמך על חסדי הממשלה או הרשות המקומית? כל מה שצריך לדעת על ביטוח נזקי טבע, שהופך משנה לשנה ליותר ויותר חשוב ורלוונטי

במהלך החורף הנוכחי חווינו שיטפונות והצפות בעוצמה ובתדירות שלא ידענו מעולם. מפלס הכנרת אמנם רווה לא מעט מים ונחת אבל בעלי דירות רבים, כמו גם חקלאים, בעלי עסקים ובעלי רכבים, ספגו נזקים בהיקף כולל של מאות מיליוני שקלים. לפי התחזיות, בשנים הקרובות אנחנו צפויים לחוות עוד לא מעט מקרים של מזג אוויר קיצוני ולכן זה הזמן לבדוק האם הפוליסה שלכם תספק לכם את ההגנה האופטימלית בחורף הבא…

ביטוח דירה: האותיות הקטנות

כפי שאתם ודאי יודעים, כיסוי מפני נזקי טבע קיים בכל פוליסת ביטוח דירה תקנית, זאת כיוון שביטוח הדירה בישראל כולל מספר תנאי מינימום המוגדרים בחוק. למעשה הסיכונים הכלולים בפוליסה הסטנדרטית, הם חלק בלתי נפרד ממנה והמשמעות היא שלא ניתן לוותר עליהם.

עם זאת, חשוב לשים לב שיש נזקים שהפוליסה הבסיסית לא מכסה, כמו נזק שנגרם מדליפת מי גשם דרך תקרת הדירה או נזקים שנגרמו לתכולת הבית. מטבע הדברים, איש לא רוצה לגלות שדווקא הנזקים שפקדו את הדירה שלו לא מכוסים במסגרת הפוליסה שרכש. לפיכך, כדי לנטרל אפשרות להפתעות לא נעימות חשוב לוודא שהפוליסה שברשותכם או זאת שאתם מעוניינים לרכוש כוללת כיסוי מקיף ביותר המתאים לצורכי הביטוח שלכם כמו כפפה ליד.

בעלי עסקים: האם העסק שלכם מבוטח כנגד נזקי טבע?

בניגוד לפוליסת ביטוח דירה, פוליסות המיועדות לכיסוי בעלי עסקים לא כוללות כיסוי מובנה כנגד נזקי טבע. יתרה מכך, גם אם רכשתם כיסוי מפני נזקים העשויים להיגרם למבנה שבו פועל העסק או לתכולת העסק, ייתכן מאוד שהפוליסה שרכשתם כלל לא כוללת כיסוי ספציפי נגד נזקי טבע. ישנם בעלי עסקים רבים המאמינים באמת ובתמים כי במקרה של נזקי טבע יוכלו פשוט לקבל פיצוי הולם מהרשות המקומית.

למרבה הצער, מדובר בטעות העלולה לעלות להם ביוקר: כאשר תובעים את הרשויות בגין נזקי טבע כמו הצפה לצורך העניין, יש להוכיח כי התקיימה רשלנות על מנת לקבל פיצוי. מדובר בתהליך מסורבל ביותר שכן כדי לקבל את הפיצוי ההולם, יש לשכור עורך דין מתאים ולנהל מלחמה מתישה ומורכבת שעשויה להימשך לא מעט שנים.

גם לרכב שלכם מגיע ביטוח מפני נזקי טבע  

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני נזקי טבע העשויים להשבית את הרכב שלכם או לגרום לכם להשאיר הרבה מאוד כסף במוסך היא לדאוג מראש לפוליסת ביטוח מקיף לרכב. כמו כן, ייתכן מאוד שיהיה אפשר לקבל פיצויים גם במקרה שבו קיים רק ביטוח צד ג'. כך למשל, במקרים מסוימים יהיה אפשר לתבוע את הרשות המקומית אם הרכב ניזוק מהצפה שהתרחשה בשל תשתית ניקוז לקויה. אך גם במקרים האלו, אין עוררין על כך שתביעה לקבלת פיצוי מהגורם המבטח עדיפה שבעתיים על תביעה של הרשות המקומית.

מי יפצה את החקלאים?

בדומה לבעלי עסקים, גם חקלאים רבים מאמינים כי במקרה של נזקי טבע הם יוכלו לקבל פיצוי מהמדינה בהתאם לחוק פיצוי נפגעי אסון טבע (פיצוי בשל נזקים לתשתיות ולחקלאות). הבעיה עם האמונה הרווחת הזו היא שהדרך לקבלת פיצוי מהמדינה לא תמיד מסתיימת במקום הרצוי ולעיתים אף רחוק מאוד משם.

המדינה תפצה חקלאים מפני נזקי טבע רק בתנאים מאוד מסוימים ובנסיבות מאוד מיוחדות: בין השאר, הפיצוי יתקבל רק אם הממשלה הכריזה על אסון טבע, אם הנזק גרם לאובדן הכנסה ואם לא הייתה לחקלאי אפשרות לבטח את התשתיות שניזוקו בהסדר ביטוח כלשהו מבעוד מועד. כמו כן הממשלה מפצה את החקלאים רק עבור תשתיות מסוימות ורק החל מגובה נזקים מסוים.

לפיכך ובהתחשב באקלים המשתנה, הדבר הטוב ביותר שחקלאי פיקח יכול לעשות עבור העתיד שלו הוא לא לסמוך על הממשלה אלא אך רק על עצמו ועל הפוליסה שתעניק לו את הכיסוי הביטוחי הטוב ביותר כמובן.

כיצד יש לנהוג בקרות מקרה הביטוח?

הדבר הראשון שיש לעשות במקרה של נזקי טבע, הוא ליצור קשר עם הגורם המבטח. כל התמהמהות עלולה לפגוע בסיכויים שלכם לקבל את הפיצוי המקסימלי ולכן יש ליצור קשר ללא דיחוי ובמהירות האפשרית. בנוסף, חשוב מאוד לתעד את הנזקים ולא לחסוך בתמונות: אם למשל הרכב שלכם ניזוק בשל עץ שנפל, הקפידו לצלם את הרכב מזוויות שונות, את הסביבה המקיפה אותו וכל נזק נוסף שנגרם בשל נפילת העץ.

בנוסף חשוב להימנע מזריקת חפצים או עצמים כאלו ואחרים שניזוקו; חברת הביטוח לא תספק פיצוי עבור חפץ שנזרק.

כיסוי ערך קרקע

ישנם כיסויים נוספים המיועדים לבעלי דירות ויכולים לכסות במקרה של נזקים, אחד מהם הוא ערך קרקע.
כיסוי זה מומלץ לרכישה למי שמתגורר בבניין משותף ומסייע במקרה של נזק קיצוני שנגרם מפיצוץ עז עקב דליפת גז, שריפה המתפשטת בבניין או רעידת אדמה. במקרה כזה המבוטח אומנם יקבל פיצוי עבור הנזקים הפיזיים שנגרמו למבנה ולתכולה אך ללא כיסוי ערך קרקע, לא יפוצה על ערך הקרקע של הדירה.

במקרה שבו הנזק רב ונדרשת בנייה מחודשת של הבניין, לא תמיד כל הדיירים יהיו מבוטחים ויוכלו להשתתף ולממן את עלויות ההקמה. במצב כזה, המבוטח שמכוסה בערך קרקע יוכל להקים את ביתו מחדש. כיסוי ערך קרקע יפצה את המבוטח על ההפרש בין מחיר השוק של הדירה לבין עלות ההקמה שלה מחדש. כיסוי זה מקנה למבוטח שקט נפשי ושולל מצב בו הוא עלול למצוא עצמו ללא קורת גג לו ולמשפחתו.

י.ק.ב סוכנויות לביטוח – יש מי שדואג לכם בעת צרה

אנשי המקצוע של י.ק.ב סוכנויות ביטוח ישמחו להתאים לכם את הפוליסה המושלמת עבורכם באופן אישי ולהסביר לכם באריכות על המשמעות של כל אחד ואחד מהסעיפים בפוליסות השונות. ואם חלילה תספגו נזקי טבע, סוכני הביטוח של י.ק.ב, ידאגו שתקבלו את הפיצוי המקסימלי מבלי שתצטרכו לרדוף אחרי חברות הביטוח או לבזבז זמן יקר במאבקים מתישים.