לא פורשים לפני שמתכננים: החשיבות של תכנון פרישה

מהם האתגרים העומדים בפני עובדים לפני פרישה לגמלאות, מה חשוב לקחת בחשבון ומהי הדרך הנבונה ביותר להתכונן לפרק הפיננסי הבא בחיים?

המציאות של ישראלים העומדים לפני פרישה בעשור השלישי של המאה ה-21, אינה פשוטה בכלל. אם בעבר היה ברור שלאחר הפרישה נקבל מדי חודש כ-70% מהשכר הקבוע ויכולנו לפרוש בראש שקט ונקי מדאגות, היום רובנו מגיעים לגיל הפרישה עם מספר תכניות פנסיה, בין השאר כתוצאה מהחלפת מקומות עבודה בתדירות גבוהה יחסית. מעבר לכך, אנשים הנמצאים בעשור השביעי לחייהם ועומדים לפני פרישה תלויים במידה רבה ביותר בשוק ההון, בשונה מבעבר, כשתכניות ביטוח המנהלים וקרנות הפנסיה היו צמודות למדד ולריבית.

לפיכך היום חשוב מאי פעם לעבור תהליך של תכנון פנסיוני כדי למזער את הסיכוי להפתעות לא נעימות ב"יום שאחרי". כדי להתמודד עם כל השינויים הכרוכים ביציאה לגמלאות, מומלץ לפנות לגורם מקצועי שיסייע בתכנון פרישה מותאם אישית בהתאם למצבכם הכלכלי והמשפחתי, הצרכים והיעדים.

פרישה מוקדמת

אין זה סוד ששוק העבודה לא ממהר לקלוט עובדים הנמצאים סמוך לגיל הפרישה (או אחריו). לפיכך, עובדים רבים שמצאו את עצמם ללא עבודה בעשור השישי לחייהם, עשויים להגיע למצב שבו אין להם פרנסה כלל. כאשר העובד פורש בגיל מוקדם יחסית, הצבירה הפנסיונית שלו אינה מבוססת על רמת השכר שאליה הורגל וככול שהפרישה מוקדמת יותר, כך הפער עמוק יותר בהתאם.
כדי להתכונן לאפשרות של פרישה מוקדמת, ניתן להגדיל את החיסכון בשלב מוקדם ולהימנע ככל האפשר ממימוש נכסים לפני הפרישה. שינוי תמהיל ההכנסה של העובד בשלב מוקדם יכול להוביל להגדלת החיסכון ולחיזוק העתודות לתקופת הפרישה.

 

היערכות לסיכונים בריאותיים וכלכליים בגיל הפרישה

ככל שאנחנו מזדקנים עולה הסיכון לבעיות רפואיות שעלולות לגרור הוצאות משמעותיות. מטבע הדברים איש אינו מעוניין להשקיע מחשבה בתרחיש עגום שכזה, אך מבחינה סטטיסטית החל מהעשור השביעי לחיים הסיכון להרעה במצב הבריאותי הולך ועולה באופן דרסטי. גם פטירה בטרם עת של המפרנס העיקרי עשויה להמיט אסון כלכלי על קרובי המשפחה שנותרים בחיים. לכן בתכנון פרישה מקצועי ישנה התייחסות לסיכונים הללו ע"י חישוב הסכום החודשי שיידרש לקיום המשפחה לאחר פטירתו של המפרנס העיקרי והערכת מספר השנים שבמהלכן יזדקקו לקצבה.

מרוב נתונים לא רואים את היעד

הקושי המרכזי הכרוך בהיערכות מושכלת לגיל הפרישה, נובע מריבוי אפשרויות וחוסר בידע. כדי להבין את המשמעויות העתידיות של ההחלטות הקטנות והגדולות כאחת, יש לשלוט ביד רמה ברזי החוקים המשתנים באופן תדיר ולהחזיק בידע רב, הדורש ניסיון מקצועי בתחום החיסכון הפנסיוני.
כך לדוגמה, רק מעט אנשים מבינים לעומק את כל המשמעויות של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. התיקון עבר ב-2012 והוא כולל לא מעט הטבות מס כמו הגדלה הדרגתית של שיעור הפטור ממס על הכנסה מפנסיה חודשית או מגבלה על גובה ההוצאה המותרת בניכוי לצורך מס על קצבה המשולמת על ידי חברה כקצבה חודשית.

לאור כל זאת, הדבר החכם ביותר שאתם יכולים לעשות, למענכם ולמען ילדיכם, הוא לפנות עוד היום לסוכן מומחה בתכנון פרישה, לתכנן פרישה חכמה וליהנות מאיכות החיים הגבוהה ביותר האפשרית, לאחר היציאה לגמלאות. תכנון פרישה מסייע במתן פתרונות לאתגרים המלווים ביציאה לגמלאות, החל בתחום הפיננסי והמיסוי וכלה בתחום האישי, ויבטיח שלא תגיעו למצב של אובדן הכנסה אלא ליציבות ולרווחה כלכלית.

אז מאיפה מתחילים?

צרו קשר עם המומחים של י.ק.ב סוכנויות ביטוח, מהחברות הביטוח הוותיקות והמקצועיות ביותר בתחום. בתכנון פרישה עם י.ק.ב הצרכים והמאפיינים הייחודיים שלכם הם אבני היסוד בבניית תמהיל החסכונות המשתלם ביותר עבורכם. המומחים של י.ק.ב משלבים ניסיון, ידע מקצועי ויחס אישי לכל לקוח ומבצעים תכנון פיננסי המותאם אישית לצרכים האישיים שלכם.

השאירו פרטים למידע מקצועי