מדריך לביטוחי בריאות פרטיים

בעולם מושלם ביטוח הבריאות הממלכתי אמור היה להבטיח לנו כיסוי מלא מפני כל הוצאה בריאותית שהיא, החל מניתוחים שעלותם מאות אלפי שקלים וכלה בתרופות יקרות המשמשות לטיפול במחלות נדירות. למרבה הצער, העולם שבו אנחנו חיים רחוק מלהיות מושלם וכאן בדיוק נכנסים לתמונה ביטוחי הבריאות הפרטיים.

ביטוח בריאות פרטי הוא למעשה חוזה אישי הנחתם בין הלקוח לחברת הביטוח, והוא מתייחס להוצאות רפואיות שונות שלא מכוסות במסגרת ביטוח הבריאות הממלכתי או השב"ן. במאמר שלפניכם נפרט אודות סוגים של פוליסות ביטוח בריאות פרטיות שחשוב להכיר.

ביטוח ניתוחים פרטי

ביטוח ניתוחים מאפשר לכם לקבל שיפוי מלא במקרה שתצטרכו לעבור בבוא היום ניתוח כזה או אחר. פוליסות הביטוח הפרטיות מעניקות כיסוי כנגד כל ההוצאות שתצטרכו לעמוד בהן במקרה זה, החל מהוצאות הקשורות לייעוץ ובדיקות לפני ניתוח, דרך הוצאות הקשורות לימי האשפוז והניתוח עצמו וכלה בהוצאות הקשורות לתקופת ההחלמה והשיקום. בנוסף ניתן לרכוש הרחבה לפוליסה, המעניקה כיסוי במקרים שבהם תצטרכו לעבור ניתוח בחו"ל. במקרים האלו, ההוצאות מטבע הדברים, יהיו לרוב גבוהות יותר.

ביטוח השתלות פרטי

השתלות איברים אמנם כלולות בסל הבריאות אך התור לניתוחי ההשתלות השונים ארוך מאוד וההמתנה המייגעת היא לא תמיד אפשרית למרבה הצער. מעבר לכך, ככל שחולפות השנים, מצבו הבריאותי של המועמד להשתלה, הולך ומידרדר. יש לציין כי במקרים חריגים הביטוח הממלכתי מאפשר למבוטחים לעבור טיפולי השתלות בחו"ל, אך מספק כיסוי עד לתקרה של 250,000 דולרים בלבד.

חשוב להבין כי ההוצאות הכרוכות בניתוח להשתלת איברים כוללות בנוסף לניתוח עצמו גם מגוון רחב של טיפולים נוספים. בין השאר מדובר בעלות התרופות השונות שיש ליטול על מנת למנוע את דחיית השתל, עלות ימי האשפוז בבית החולים, עלות הבדיקות הרבות שיש לעבור לפני ואחרי ההשתלה, עלות טיפולי השיקום ועוד. יש לציין כי לא אחת העלויות הנלוות גבוהות משמעותית מעלות הניתוח.

הדרך היחידה שבה ניתן לקצר את זמני ההמתנה וליהנות מכיסוי נרחב יותר, היא לדאוג מבעוד מאוד לרכישת פוליסת ביטוח השתלות מחברת הביטוח.

ביטוח סיעודי פרטי

ביטוח סיעודי פרטי הוא הפתרון המושלם עבור כל מי שלא מעוניין להוות נטל על בני משפחתו, במקרה שבו יהיה במצב סיעודי. זאת כיוון שנכון להיום האחריות לטיפול באדם סיעודי, מוטלת לפי החוק בישראל בראש ובראשונה על משפחתו: עלויות הטיפול באדם סיעודי הנמצא בביתו יכולות להגיע בקלות ל-10,000 שקלים בחודש, בזמן שהסיוע שמספקת מהמדינה הוא חלקי ביותר וניתן בדמות שירותים שונים בלבד. רבים גם לא מודעים לכך שבמקרים שבהם האדם הסיעודי מאושפז במוסד סיעודי, ההוצאות יכולות להגיע אף ל-20,000 שקלים בחודש.

גם הביטוח הסיעודי במסגרת השב"ן רחוק מלהיות אידיאלי, שכן הוא מבטיח סכומים צנועים יחסית ותקופת התשלום המרבית עומדת על חמש שנים בלבד. לאור כל זה, ניתן לראות כי הדרך היחידה שבה ניתן להבטיח שהאדם הסיעודי לא יהווה נטל על משפחתו, ימשיך לחיות בכבוד וליהנות מאיכות חיים סבירה בהתחשב במצבו, היא לרכוש מבעוד מועד ביטוח סיעודי פרטי.

ביטוח מחלות קשות

פוליסת ביטוח מחלות קשות מאפשרת למבוטח לשמור על רמת חיים נאותה בתקופה שבה יהיה חולה במחלה קשה. בנוסף למחלות הקשות שכל פוליסת ביטוח מחלות קשות מחויבת לכסות, בהתאם להוראות של אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ישנן גם מחלות רשות הנכללות בפוליסות השונות. בין היתר מדובר באי ספיקת כליות סופנית, מחלת ריאות חסימתית כרונית, ניוון שרירים, פרקינסון, פוליו, תשישות נפש ועוד.

ביטוח מחלות קשות שונה מהותית מסוגים אחרים של ביטוחי בריאות כיוון שעל מנת לקבל את הפיצוי המובטח בפוליסה, אין צורך להציג קבלות, להוכיח שינויים במצב הרפואי לאורך הזמן או להשיג אחוזי נכות. תחת זאת סכום הפיצוי ניתן בתשלום אחד, זמן קצר לאחר קבלת האבחנה ויכול לשמש את המבוטח לכל צורך שהוא.