מה ההבדל בין ביטוח בית משותף לביטוח דירה

רכשתם דירה חדשה בבניין והדבר הראשון שאתם רוצים לעשות הוא כמובן, לבטח אותה. אבל איך תדעו האם עליכם לרכוש ביטוח דירה או ביטוח בית משותף? או אולי שניהם ביחד? אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר בבלאגן ולענות על כל השאלות.

על מנת לעמוד על ההבדלים בין השניים, חשוב להכיר כל אחד מהם לעומק.

ביטוח דירה

יש שלושה סוגים של ביטוח דירה. הראשון מבטח את המבנה ללא התכולה, כלומר במקרה של פגיעה בדירה, לא יהיה כיסוי על הרהיטים וכל מה שנמצא בתוך הבית, אלא רק על המבנה עצמו. הסוג השני אינו מבטח את המבנה, אלא רק את תכולתו על-פי הערכת שווי התכולה ובהחלטת המבטח בלבד. הסוג השלישי של ביטוח הדירה מכסה גם את המבנה וגם את התכולה והוא גם הביטוח הנפוץ ביותר בשוק. הביטוח נעשה בהתאם להערכת ערך התכולה והמבנה.

ביטוח בתים משותפים

מתייחס לחלקים המשותפים במבנה מגורים וגם הוא מתחלק לשני סוגים. הראשון מתייחס לביטוח חלקי הבניין המשותפים במצב של קטסטרופה (שריפות, רעידות אדמה ואסונות טבע). השני מתייחס לרכוש המשותף ומכסה נזקים שנגרמים לציוד הנדסי משותף בבניין, כמו מעלית, מערכת הסקה וכדומה, שנפגעו מפגיעה, בלאי או כל סיבה אחרת.

מכאן עולה שההבדל בין ביטוח דירה לבין ביטוח בתים משותפים, הוא ביחס של הפריטים המבוטחים לבעל הפוליסה. כלומר, אם אתם רוכשים פוליסת ביטוח דירה, אתם תהיו מכוסים מפני פגיעות בדירה הפרטית שלכם ו/או בתכולתה בלבד. ביטוח בית משותף לעומת זאת, יבטח גם חלקים שאינם שייכים רק לכם, אלא לכל גרי הבניין.

אם לדוגמה רכשתם ביטוח דירה בלבד ולא ביטוח בית משותף ולפתע המעלית שלכם נפגעת כתוצאה משריפה, אתם לא תהיו זכאים לפיצוי משום שהיא לא נחשבת לחלק מהדירה שלכם. גם במקרה הפוך, בו גורם צד ג' לדוגמה ייפול במדרגות של הבניין שלכם בגלל מרצפת רופפת, אתם תהיו חשופים לתביעה.

מצד שני, חשוב לזכור שבביטוח לבית משותף תכסו רק את החלק שלכם ברכוש המשותף, כך שאם לדוגמה רק שלושה דיירים מתוך שמונה רכשו פוליסת ביטוח לבית משותף וייגרם נזק כלשהו לרכוש משותף, לא כל הרכוש יהיה מבוטח. נוסף על כך, אף אחד לא מבטיח לכם שגם השכן מהקומה השלישית רכש את אותה פוליסה שאתם רכשתם מאותה סוכנות ביטוח וזה עלול לגרום לפערים ולגרור את התיקון לזמן ממושך.

אם הצלחנו לבלבל אתכם, זה בדיוק הזמן לעצור ולהציע את הפתרון האידיאלי. ראשית, בדקו האם ועד הבית של הבניין לא רכש ביטוח בית משותף בשם הדיירים וגם בשמכם. אם כן, תיאלצו להמתין עד לסיום הביטוח. אם לא, רכשו גם ביטוח דירה וגם ביטוח בית משותף באותה הסוכנות, אבל לא לפני שאתם מוודאים שלפחות שני שליש מהדיירים רכשו גם הם ביטוח בית משותף כדי שהביטוח יהיה הכי יעיל שניתן.