ביטוח עסקי

5 דברים שחשוב לדעת לפני שעושים ביטוח עסקי

אם אתם נמצאים בימים אלה במרוץ הלא פשוט אחרי פוליסת ביטוח העסק המושלמת, אנחנו שמחים לבשר לכם שהגעתם בדיוק למקום הנכון עבורכם. במאמר שלפניכם נפרט חמישה דברים שחשוב לדעת לפני שחותמים על פוליסת ביטוח עסקים מכל סוג שהוא. קריאה נעימה ובהצלחה.

  1. מה חשוב לכלול בביטוח תכולת עסק?

במסגרת פוליסת ביטוח תכולה של עסקים חשוב לכלול את כל סוגי הרכוש שלא מוגדרים כמקרקעין ולא לקפח גם רכוש המוחזק על ידי המבוטח כשואל או כשומר, השייך לאחרים. בין היתר מדובר בריהוט, דברי אמנות, שטיחים, כלי עבודה, מכונות יצור וכיו"ב. בנוסף, יש לכלול במסגרת הפוליסה כל תכולה שהיא הנמצאת באופן קבוע או זמני מחוץ לעסק. הכוונה היא למשל לאלמנטים שונים הנמצאים מחוץ לחלל העסקי לצורכי תצוגה, ניקוי, חידוש, שיווק וכיו"ב.

 

  1. מה הם הגבולות של ביטוח תכולת עסק?

ביטוח תכולה של עסק מכסה ברוב המקרים תכולה הנמצאת אך ורק בגבולות הארץ. אי לכך, אם יש לכם תכולה הנמצאת בחו"ל, עליכם להרחיב את הפוליסה ולכסות גם את הרכוש הנמצא מחוץ לגבולות הארץ. בהקשר זה נציין כי ישנן פוליסות מיוחדות המעניקות כיסוי גם לרכוש הנמצא באופן זמני מחוץ לגבולות ישראל למטרות עסקיות.

 

  1. מה חשוב לדעת על ביטוח אחריות?

בעשורים האחרונים חלו שינויים מהותיים ביחס לביטוח אחריות מקצועית, שכן משנה לשנה נהיה יותר ויותר מקובל להגיש תביעות נגד בעלי מקצועות חופשיים כמו מהנדסים, רואי חשבון, מנהלי תיק השקעות ורופאים כמובן. מטרת העל של ביטוח אחריות מקצועית היא לאפשר לבעלי המקצועות החופשיים לעסוק באופן בטוח במשלח ידם, מבלי לפחד באופן מתמיד מתביעות משפטיות. הביטוח מכסה את בעל המקצוע מפני מקרים שבה יקומו עילות לתביעה בגין רשלנות, הפרת חובה מקצועית, השמטה או מחדל שנעשו בתום לב.

 

  1. חשוב להתעניין בנוגע לפוליסות השונות הקיימות בשוק

אין כיום סטנדרט מחייב בתחום הביטוח העסקי ולכן חברות הביטוח השונות מציעות מניפה עצומה ומגוונת ביותר של פוליסות בתחום זה. אי לכך, מומלץ ביותר להתעניין בנוגע לפוליסות שונות שעשויות להתאים לעסק של המבוטח כמו כפפה ליד כמו ביטוח עבודות קבלניות, ביטוח מפני מתקפות סייבר, ביטוח ציוד מכני הנדסי (צ.מ.ה), ביטוח אחריות המוצר ועוד. ככול שתעשו יותר שיעורי בית, כך הסיכוי שפוליסה אטרקטיבית ומתאימה במיוחד תחמוק מעיניכם, יהיה נמוך יותר. אי לכך, שווה להשקיע זמן רב בעבודת שטח יסודית, לפני שחותמים על הפוליסה.

  1. חשיבות המעורבות של סוכן ביטוח מקצועי ואמין

מתחת להגדרת המטרייה של "ביטוח עסקי", מסתתרת שורה ארוכה של ביטוחים והרחבות, ולא נגזים אם נכתוב שחליפת הביטוחים צריכה להיתפר למידותיו של כל עסק באופן אישי ופרטני. למעשה, ייתכן בהחלט מצב שבו לשני עסקים שעל פניו אין כל הבדלים ביניהם, יפיקו תועלת כל אחד מהרכב שונה לחלוטין של כיסויים.

הרכב הכיסויים משתנה בין השאר בהתאם לגודלו הפיזי של העסק, לתחום העיסוק שלו, למיקום הגאוגרפי שלו, לסוג הסחורות המאוחסנות בו, למספר העובדים המועסקים בו ועוד פרמטרים ומשתנים רבים אחרים. על סוכן הביטוח להגיע לעסק, ללמוד אותו, להבין מה הם הסיכונים היומיומיים, מה המשמעויות של מקרי הביטוח השונים מבחינת הפסדים ואובדן רווחים ולהציע לבעל העסק אך ורק את הכיסויים הרלוונטיים עבור העסק שלו ספציפית. כלל הברזל בהקשר זה הוא שלא קיימות פוליסות סטנדרטיות בעולם ביטוח העסקים וכי הפוליסה צריכה להיות מותאמת לכל עסק באופן אינדיבידואלי.