ביטוח הנדסי הוא אחד הענפים החשובים  ביותר, בטח אם מתבוננים על המגזר התעשייתי בישראל. מה שחשוב להדגיש הוא שמדובר בענף רחב מאד, עם שורה ארוכה של כיסויים, סעיפים ותנאים. המאמר הנוכחי סוקר בתוכו את הכיסויים המרכזיים המרכיבים את ענף הביטוחים ההנדסיים, יחד עם התייחסות לפתרונות שמספקת י.ק.ב – סוכנויות ביטוח בע"מ בתחום.

את הסקירה אנחנו מתחילים עם ביטוח שבר מכני, אשר נועד לכסות שברים ונזקים אחרים הנגרמים למגוון רחב של מערכות. בין היתר, מדובר על כיסוי הניתן עבור מכונות תעשייתיות, מערכות מיזוג אוויר, משאבות, מדחסים, מנופים, מעליות, מדרגות נעות, מכונות דפוס וכיוצא בזה. המציאות מראה שאין פריט אחד מבין אלה שחסין בפני נזקים, כולל מצבים של בלאי "טבעי",  ומכאן החשיבות של הביטוח.

ביטוח שבר מכני עשוי לכלול בתוכו כיסויים משלימים שונים. אחד המרכזיים שבהם הוא סעיף של אובדן רווחים, המבטח את העסק בפני נזקים כלכליים הנגרמים לו כאשר תפקודו נפגע עקב אותה פגיעה קריטית בציוד.

הציוד האלקטרוני, על סוגיו המגוונים, מהווה חלק בלתי נפרד בתפעול השוטף של אינספור גורמים בישראל. הביטוח שלו נדרש עקב שתי עובדות: ראשית, מדובר בציוד יקר מאד, שעלותו עשויה להגיע למאות אלפי שקלים. שנית, הציוד נוטה להיות רגיש. מכאן חשיבות רבה מאד לדאוג לכסוי ביטוחי לציוד זה.

מטרת הביטוח היא לכסות נזקים פיזיים הנגרמים לציוד דוגמת מחשבים, מערכות תקשורת, מערכות פיקוד ובקרה, שרתים, מרכזיות טלפון ועוד – הן בפני נזקים פיזייםוהן במצבים של אובדן. הפוליסה יכולה לכלול בתוכה גם כיסוי עבור נזקים תוצאתיים, דוגמת אובדן רווחים, הוצאות תפעול הנגרמות משימוש בציוד חלופי, שחזור נתונים ועוד.

צ.מ.ה (ציוד מכנסי הנדסי) משמש להובלה, שינוע, הרמה וביצוע עבודות הנדסיות, תוך התייחסות לכלים דוגמת מלגזות, דחפורים, מנופים ועגורנים. ביטוח הצ.מ.ה נועד לכסות נזקים הנגרמים לאותו ציוד, כמו גם תרחישים של גניבה או גרימת נזק בזדון לציוד: הכיסוי על כך עשוי להגיע לסכומי ענק, כיאה למאפייני הציוד המדובר.

הביטוח כולל בתוכו מספר סעיפים כיסויים משלימים, דוגמת שירותי גרירה וחילוץ של ציוד צ.מ.ה, ביטוח חלקי הכלים שאינם מחוברים אליהם ישירות, כיסוי נזקים לצד שלישי ועוד.

ביטוח קבלנים  הינו ביטוח מרכזי ביותר בתחום הביטוחים  ההנדסיים, ונוגע כמעט לכל אחד מאיתנו בשלב כזה או אחר, כאשר הוא מיועד לכסות נזקים שונים הנגרמים בעת עבודה קבלנית: בנייה, שיפוצים וכיוצא בזה. הביטוח מאפשר להתמודד עם מגוון הסיכונים והנזקים האפשריים בכל פרוייקט בשדה המשחק הזה, לרבות כיסוי הנזקים הנגרמים למבנה עצמו, לרכוש או לציוד הבנייה. הוא עשוי לכלול בתוכו סעיפים שונים וחיוניים, דוגמת אחריות כלפי צד ג', ביטוח אחריות מעסיקים ואף כיסוי ההוצאות הנדרשות להתחלה מחדש של הפרוייקט, עקב תקלה המביאה להפסקת עבודה.

יש להדגיש שהביטוח אינו מהווה נחלתם של הקבלנים המקצועיים בלבד, כאשר גם בעלי בתים המבצעים שיפוצים, למשל, רצוי שיצטיידו בו.