כשמחירי הדיור רק עולים משנה לשנה, הצורך שלנו במשכנתא הופך למהותי הרבה יותר – קשה היום לחשוב על רכישת דירה ללא משכנתא. כשמתחילים את התהליך מול הבנקים מגלים כי הוא מורכב יותר ממה שמצפים. אחת הסיבות לכך היא שהבנקים דורשים רכישה של ביטוח משכנתא כתנאי בסיסי לאישורה. מטרת הפוליסה היא לבטח את הבנק מפני מצבים בהם הכספים לא יושבו לבנק עקב נסיבות חריגות הנוגעות לנכס ולרוכשיו גם יחד. הביטוח החשוב הזה כולל שני סעיפים מהותיים: ביטוח חיים למשכנתא וביטוח מבנה למשכנתא, אליו נתייחס בסקירה הנוכחית.

משכנתא למבנה

מאוחר מדי למשכנתא מבנים?

מהו ביטוח משכנתא למבנה?

ביטוח משכנתא למבנה עשוי להזכיר במהות שלו ביטוחי רכוש אחרים, אלא שכאן מטרת העל שונה לחלוטין. הביטוח נועד לכסות מקרים בהם תשלומי המשכנתא לבנק מופסקים עקב נזקים משמעותיים שחלו על הנכס לגביו נלקחה המשכנתא. נקודת המוצא כאן היא שההוצאות עבור תיקון הנזקים עלולות להביא לכך שמי שרכש את הנכס לא יוכל להמשיך לעמוד בתשלומי המשכנתא, מסיבות כלכליות ברורות, ובכך יסב נזק כלכלי עצום לבנק.

ביטוח המבנה למשכנתא מתייחס למבנה עצמו. רשימת התרחישים שעשויים להביא להפעלה של הביטוח רחבה וכוללת בתוכה נזקי טבע, שריפות, מים ועוד. מנגד, הביטוח לא יכלול לרוב מעשי איבה, הרס המבנה על ידי הרשויות השונות בישראל ונזקים הנגרמים לחלקי המבנה שאינם קבועים. גם התכולה אינה נכללת בביטוח זה.

גובה הכיסוי משתנה בין פוליסה לפוליסה אך בכל מקרה נוטה להיות גבוה, כשמבחינה מעשית הוא נוגע להיבטים השונים של השבת המצב לקדמותו: ההוצאות עבור תיקונו של הנכס, שיפוצו או אפילו בנייה מחודשת שלו, ההוצאות הנדרשות לבעלי מקצוע (בין אם בתחומי השמאות, הנדסה, אדריכלות ועוד) או אפילו כיסויים המתייחסים לשכר דירה – למשל מימון שכר הדירה בעת המגורים בדירה חלופית עד לתיקון ולשיפוץ הנכס.

אפשרויות ההתאמה של הפוליסה

בדומה לפוליסות אחרות, גם במקרה של ביטוח מבנה למשכנתא אפשר לרכוש תוספות נלוות לסעיפי הפוליסה, תמורת ייקור של הפרמיה החודשית שמעבירים לחברת הביטוח.  בין התוספות אפשר למנות אחריות כלפי פגיעה בצד שלישי, ביטוח לרכיבים שלא נכללים בהכרח בפוליסות הסטנדרטיות (דוגמת מוצרי זכוכית או כלים סניטריים) ועוד.

בכל מקרה מומלץ לחשוב כיצד מרכיבים את הפוליסה שמעניקה את הכיסוי הרחב ביותר בסכום הסביר ביותר, תוך כדי שמוציאים מהתמונה את תקוות ה"יהיה בסדר" למיניהן. פוליסה רחבה של ביטוח מבנה מאפשר לרוכשי הדירה ולוקחי המשכנתא שקט נפשי, מצרך שהוא כידוע חשוב מאד בתחום הנדל"ן.

ב-.י.ק.ב תקבלו שירות אדיב ומקצועי מצוות מנוסה של סוכני ביטוח. החברה נחשבת לאחת הותיקות והגדולות בישראל בתחום, ומציעה ללקוחות מעטפת רחבה של שירותים. הידיעה שהלקוחות הם המשאב החשוב ביותר של החברה מתורגמת לכדי שירות אדיב ואישי, לכל אורך הדרך.