פוליסה פיננסית היא בין המוצרים הפחות מוכרים שמציעות חברות הביטוח בימינו, אך מדובר באחד המוצרים המעניינים ואף האטרקטיביים ביותר שישנם. פוליסה פיננסית היא בעצם תכנית חיסכון המציעה למשקיע מגוון רחב של מסלולי השקעה, החל ממסלולים סולידיים ועד מסלולים המאופיינים ברמת סיכון גבוהה. אחד היתרונות של פוליסה פיננסית הוא שאת הכספים ניתן למשוך מהפוליסה תוך ימים ספורים בהתאם לתנאי הפוליסה.

מה הוא סכום ההפקדה המינימלי?

בפוליסה פיננסית ניתן להפקיד סכום כסף באופן חד פעמי, אך ישנה גם אפשרות להפקיד לחיסכון בצורה שוטפת אחת לחודש, או לשלב בין השניים. הסכום המינימלי להפקדה אינו אחיד והוא משתנה בין חברות הביטוח. בגדול מדובר בהפקדות שוטפות של סכומים מינימליים בגובה 500-300 שקלים והפקדה חד-פעמית של 10000-5000 שקלים.

היתרונות של פוליסה פיננסית

אחד היתרונות בפוליסה פיננסית הוא שהחוסך לא צריך לשלם עבור פתיחת החשבון, שאין דמי נאמן או דמי משמרת ובנוסף אין גם עמלות קנייה או מכירה מה שמקנה שקיפות ובהירות מוחלטת לגבי הסכום שנגבה מהלקוח. מעבר לזה, אמנם יש לשלם מס רווחי הון בשיעור של 25 אחוז מהרווח הריאלי, אך את המס יש לשלם בנקודת הפדיון בלבד ואך ורק עבור החלק שנפדה. המשמעות היא שבמהלך תקופת החיסכון, כל עוד לא נפדו כספים, לא יהיו התחשבנויות מס. כמו כן, גם אם תחליטו לשנות מסלול, לא ייחשב הדבר כאירוע מס. זאת בניגוד למשל לניהול תיק השקעות או השקעה בניירות ערך, שבהם אלא אם הרווח קוזז כנגד הפסד, הרי שכל מכירה ברווח תחייב תשלום מס.

פוליסה פיננסית היא "האויבת" מס' 1 של הבנקים בישראל, וכשמונים את כל היתרונות שלה – ניתן להבין מדוע.

גם הציבור מצביע ברגלים וחלק הולך וגדל מציבור החוסכים בוחר לחסוך את כספו בדרך זו.

מסלולי ההשקעות בפוליסה פיננסית

התכנית מנוהלת כתיק השקעות ציבורי במבחר מסלולים ורמות סיכון, כך שכל אחד יכול לבנות את התמהיל המתאים עבורו באופן אישי. המסלול מוגדר בחוזה והחברה המנהלת לא רשאית לשנות אותו באופן חד צדדי. זאת בניגוד כמובן למקרה של קרן נאמנות למשל, המונפקת על בסיס של תשקיף שניתן לשנות באופן חד צדדי. הלקוח רשאי לבחור מסלול בודד או תמהיל מסלולים וכן רשאי לנוע ראות עיניו ממסלול למסלול. המעבר בין המסלולים פשוט מאין כמוהו ומבוצע בלחיצת כפתור באתר האינטרנט של החברה המנהלת.

בגדול, הלקוח יכול להחליט מראש אם הוא מעוניין במסלול שיורכב עבורו או במסלול שירכיב בעצמו. האפשרות הראשונה מתאימה יותר ללקוחות פסיביים, המעוניינים לאפשר למנהלי המסלול ולוועדת ההשקעות לשנות את הפוזיציות כפי שהם רואים לנכון ואילו השנייה מיועדת עבור הלקוח האקטיבי, המעוניין ליהנות משליטה מלאה באפיקי ההשקעה שלו ולשנות אותם כראות עיניו.

רכישת פוליסה פיננסית

פוליסה פיננסית היא מוצר דינמי בצורה בלתי רגילה. תנאיה משתנים מחברת ביטוח אחת לאחרת וכפי שציינו, מותאמים לכל לקוח באופן אינדיבידואלי. כך לדוגמה ישנן פוליסות שאפשר להוסיף להן ביטוח חיים, ביטוח מחלות קשות או ביטוח אובדן כושר עבודה. כמו כן ישנן גם חברות ביטוח שמאפשרות להפקיד באופן חד פעמי סכום כסף גדול, להשקיע אותו במסלולים מגוונים ולהפריש מהסכום קצבה חודשית קבועה. אפשרות זו יכולה להתאים כמו כפפה ליד לגמלאים המחזיקים בנכסים פיננסיים, המעוניינים להמיר אותם בהכנסה חודשית.

י.ק.ב סוכנויות ביטוח מייצגת את רוב חברות הביטוח הפועלות כיום בישראל ותוכל להציע לכם לבחור מתוך מגוון מרשים של אפשרויות שונות. כמו כן אנשי המקצוע של החברה מחזיקים בניסיון בן עשרות שנים בתחום הביטוח וישמחו להסביר לכם את המשמעויות של האפיקים השונים והפוליסות השונות, לנתח את הצרכים הפיננסיים שלכם ולהתאים לכם את הפוליסה הפיננסית המושלמת עבורכם.