ביטוח שבר מכני

יש לכם בית מלאכה או מפעל ולא דאגתם לרכוש פוליסת ביטוח שבר מכני? הרשו לנו להזמין אתכם להקדיש מספר דקות מזמנכם ולקרוא את המאמר שכתבנו במיוחד עבורכם. שימו לב – רוב הסיכויים שהוא עתיד לחסוך לכם הרבה מאוד כסף ואולי אפילו להציל את העסק שלכם.

מה היא פוליסת ביטוח שבר מכני על קצה המזלג?

פוליסת ביטוח שבר מכני נועדה לכסות אתכם מפני נזקים שעתידים להתרחש במוקדם או במאוחר במכונות קידוח, מדחסים, טורבינות, מעליות, משאבות, מכונות דפוס, מערכות מיזוג אוויר, מכבשים או כל מכונה שהיא המונעת בכוח מכני. כפי שניתן להבין, מדובר בציוד שעלותו לא זניחה כלל וכלל, העובד בתנאים לא פשוטים וכפי שציינו, צפוי לסבול מנזקים בשלב כזה או אחר.

אז נכון, מכונה שזה עתה נרכשה, המתופעלת בצורה הנכונה בהתאם להוראות היצרן ונהנית מהתנאים האופטימאליים עבורה, מטבע הדברים תזכה לאריכות ימים ואינה צפויה להתקלקל בעתיד הקרוב. ובכל זאת, הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה זה שהעייפות של ג' ממחלקת ייצור, תוביל להשבתת המכבש החדש לצמיתות. אותו מכבש שהשקעתם בו מאות אלפי שקלים ולא טרחתם לבטח, כיוון שסמכתם על מזלכם הטוב.

אילו אלמנטים אינם מכוסים במסגרת פוליסת ביטוח שבר מכני?

ברוב המקרים הפוליסה לא תכסה נזקים לרכיבים וחלקים שבאופן טבעי סובלים מבלאי כתוצאה מהשימוש בהם: רצועות, חבלים, חגורות, שרשראות, כבלים, סוללות חשמליות, מברשות, צמיגים, מצברים וכיו"ב. כמו כן היא לא מכסה נזקים שנגרמו לחומרי הפעלה (דלק, חומרי סיכה, שמנים, חומרי קירור וכיו"ב) או פריטים שלא עשויים מפלסטיק קשיח או מתכת.

אילו סיכונים כלולים בפוליסת ביטוח שבר מכני?

פוליסת ביטוח שבר מכני בנויה במתכונת של "כל הסיכונים" ולפיכך כוללת כיסוי בין היתר כנגד הסיכונים הבאים:

  • תכנון לקוי – הכוונה היא לנזקים שנגרמו כתוצאה מליקויים בתכניות, טעות בחישובים, שגיאות בשרטוטים וכיו"ב.
  • תפעול לקוי – נזקים שמקורם ברשלנות של העובדים האמונים על תפעול המכונה, היעדר מיומנות או שגיאות מהותיות בהפעלה שגרמו לקלקול הציוד.
  • גורמים מכניים או פיזיים – פוליסת ביטוח שבר מכני מכסה התפוצצות פיזית שהתרחשה בגין לחץ פנימי שהופעל על ידי אוויר, נוזלים או קיטור.
  • עבודה לקויה – הפוליסה מכסה נזקים שנגרמו כתוצאה מליקויים במקום שבו הרכיבו את הציוד הקשורים ליציקה, להקמה או להרכבה למשל. כמו כן היא מכסה נזקים שונים שנגרמו תוך כדי עבודת המכונה: מאמצים בלתי רגילים, איזון לקוי של לחצים, התחממות יתר, חדירת גוף זר למכונה, בידוד חשמל לקוי ועוד. יש לציין שהפוליסה מכסה נזקים שנגרמו על רקע עומס יתר, כל עוד מדובר בעומס יתר שנוצר במסגרת השימוש הסטנדרטי במכונה. לעומת זאת הפוליסה לא מכסה נזקים שנגרמו כתוצאה מניסויים או שינויים ומהפעלת הציוד שלא למטרה שלה הוא נועד.

אילו שיקולים עומדים לעיני המבטח?

תנאי הפוליסה, ובכלל זה ההשתתפות העצמית ועלות הפרמיה, נקבעים על ידי החברה המבטחת לפי מספר פרמטרים: בין היתר מדובר בקיומם של חלקי חילוף (ישנן מכונות שקשה עד בלתי אפשרי להשיג עבורן חלפים, מה שיוביל לעלות גבוהה יותר), תדירות נזקים בעבר, גילו של הציוד המבוטח, נוכחות איש תחזוקה מנוסה בבית המלאכה או במפעל ועוד. יש לקחת בחשבון שרוב חברות הביטוח לא ימהרו לבטח ציוד מיושן מאוד, שנמצא במצב תחזוקתי ירוד, שנוטה להתקלקל לעתים קרובות או שלא ניתן להשיג עבורו חלקי חילוף בקלות. לחילופין, ייתכן שתמצאו גורם שיסכים לבטח את הציוד, אך עלות הפוליסה תהיה גבוהה במיוחד ולא כדאית.

סקר הנדסי כתנאי בסיסי לביטוח שבר מכני

החברה המבטחת תתנה ברוב המוחלט של המקרים את עריכת הפוליסה, בחוות דעת של מהנדס מומחה. תפקיד המהנדס הוא לבדוק האם הציוד שיש לבטח, נמצא במצב תקין לחלוטין והינו כשיר לפעולה. חוות הדעת צריכה לכלול מידע רב ומפורט בנוגע למצבו הפיזי של הציוד, לכל הפגמים שהיו  קיימים בו במועד הבדיקה, לשיפורים או שינויים שיש לבצע בו, לשוויו במצבו הנוכחי ולערכו כשהוא חדש וכן עליה להכיל נתונים כמו תפוקה, הספק, זהות היצרן, גיל הציוד ועוד. מעבר לזה, ייתכן שהחברה המבטחת תתנה את עריכת הפוליסה, בביצוע התיקונים או השינויים שצוינו בדו"ח

אנו ב-י.ק.ב סוכנויות ביטוח נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה, פנו עוד היום להצעת מחיר