מתי ואיך להיערך לפרישה ואיך תוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים בתכנון פנסיה נכון?

מה מעורר בכם צמד המילים "תכנון פרישה"? אם אתם קרובים לגיל הפרישה, ייתכן שאתם חשים שמאוחר מדי להתחיל לתכנן את מה שנמצא כבר ממש מעבר לפינה וכי מה שטרם הספקתם לעשות בכל הקשור לקרנות הפנסיה, קופות הגמל וביטוח החיים, בין כה וכה לא תעשו עוד ולכן אין טעם אפילו להתעניין בנושא. לעומת זאת אם טרם חציתם את גיל 35, אין זה מן הנמנע שאתם מאמינים כי יש עוד הרבה מאוד זמן עד שתצטרכו להעסיק את עצמכם במחשבות על העתיד הרחוק ולכן מוטב שתשקיעו את מרצכם וזמנכם בדברים חשובים ובוערים יותר.

העניין הוא שבתוך תוככם אתם מודעים לכך ששתי הגישות שהוצגו לעיל שגויות מן היסוד: מצד אחד הזמן הנכון להתחיל לתכנן את הפרישה הוא אתמול ואפילו לפני מספר שנים, אך מצד שני – אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל לתכנן את העתיד הפיננסי שלכם ולהתכונן ליום שאחרי הפרישה.

לוקחים את העתיד בידיים: מתכננים פרישה מסודרת

כדי ליהנות מקצבת קיום ראויה לאחר הפרישה לגמלאות, עליכם בראש ובראשונה להתחיל לחסוך מוקדם ככול האפשר ובנוסף, להרחיב את הדעת בנוגע להשלכות של הפעולות שמבוצעות בהווה, על איכות ורמת החיים שלכם בעתיד. האם אתם יודעים למשל מה יהיה גובה הקצבה החודשית בתקופת הפנסיה אם תמשיכו לחסוך בקצב הנוכחי, כיצד דמי הניהול משפיעים על סכום החיסכון ומה היא הדרך הנכונה לבחון ולהשוות בין תכניות חיסכון שונות המוצעות לכם?

אין ספק שלא פשוט לחשוב על העתיד הכול כך רחוק, דווקא בתקופה שבה אתם עסוקים בהקמה של עסק חדש, בהשתלבות במעגל העבודה, בלימודים אקדמאיים או בניסיון להחזיק את הראש מעל המים כהורים צעירים בתחילת הקריירה המקצועית. יחד עם זאת, הצעדים שאתם עושים בהווה משפיעים בצורה מרחיקת לכת על העתיד הפיננסי שלכם והחלטות שנראות כרגע חסרות משקל ואפילו שוליות, עשויות להתגלות כגורליות.

לאור זאת, הדבר החכם ביותר שאתם יכולים לעשות, לא רק למען עצמכם, אלא גם למען ילדיכם, הוא לפנות עוד היום לסוכן פנסיוני מקצועי, המתמחה בליווי עובדים צעירים. רק באמצעות גורם מקצועי ואמין תוכלו להבין כיצד באפשרותכם למקסם את הקצבה החודשית שתזכו לה לאחר הפרישה לגמלאות וכן תוכלו לדעת האם התכנית הפנסיונית הנוכחית אכן מתאימה לצרכים וליכולות שלכם. היו סמוכים ובטוחים שתודו לעצמכם על זה, ואפילו מוקדם משנדמה לכם.

תכנון פרישה לפני גמלאות

עובדים רבים שנמצאים על סף הפרישה לגמלאות, מאמינים שהואיל וחסכו כל חייהם, אין עוד דבר שעליהם לעשות עוד, זולת אולי לתכנן לפרטי פרטים את הטיול הגדול שתמיד חלמו עליו. ובכל זאת, דווקא רגע לפני הפרישה, וגם לאחריה, כשכבר אפשר כמעט להריח את החופש הגדול באמת, מגיע השלב שבו יש לקחת החלטות חשובות ואף קריטיות בנוגע לעתיד.

וגם בשלב הזה יש לענות על שאלות לא מעטות, שהתשובות עליהן בעלות השפעה מכרעת על העתיד הקרוב והרחוק: האם אתם יודעים למשל אם מסלול המיסוי הנוכחי הוא המתאים ביותר עבורכם או שמא יש לתת עדיפות למסלול אחר, כדאי ומשתלם יותר? מתי בפעם האחרונה ריכזתם את המידע על כל החסכונות הפנסיונים שלכם והאם כבר יצא לכם למפות את ההוצאות החודשיות ולהבין כמה כסף בדיוק דרוש לכם כדי להוציא לפועל את כל התכניות שתכננתם לשנים הקרובות?
הפרישה לגמלאות מלווה בחששות כלכליים לא מעטים ומן הסתם ישנם לא מעט דברים שלא נמצאים בשליטתכם. אכן, אם אתם כבר בשלהי הקריירה המקצועית שלכם, הרי שאין באפשרותכם לשנות את מהלך חייכם, לשמור על רצף תעסוקתי יציב יותר, להפריש מדי חודש סכומים גדולים יותר או להוזיל את דמי הניהול הגבוהים ששילמתם לאורך עשרות שנים. אך לצד כל אותם אלמנטים שאין לכם ולא תהיה לכם שליטה עליהם, שהינם בבחינת "אין להשיב את הגלגל לאחור", ישנו מגוון רחב של אלמנטים שבהחלט ניתן להשפיע עליהם על ידי ביצוע הבחירות הנכונות עבורכם באופן אישי.

לפיכך טוב תעשו אם תפנו בהקדם האפשרי לסוכן פנסיוני מומחה בתכנון פרישה, שעיקר עיסוקו בליווי עובדים שנמצאים לפני הפרישה, המעוניינים בדיוק כמוכם, לדאוג לעתידם הפיננסי. רק כך תוכלו לוודא שתזכו לאיכות החיים הגבוהה ביותר האפשרית, לאחר הפרישה לגמלאות.