ביטוח נסיעות - טיפים

טיפים בנושא ביטוח נסיעות לחו"ל

טיפ מספר 1 – התאימו את הביטוח לסוג הנסיעה

הטיפ החשוב ביותר בקשר לביטוח נסיעות נוגע למידת ההתאמה שבין הביטוח לבין אופי הנסיעה. למרבה הפלא (ולמרבה הצער), חלק ניכר מהישראלים שנוהגים לצאת את גבולות הארץ לא נותנים דעתם לנקודה חשובה ואף קריטית זו.

לא נוכל להדגיש זאת מספיק: בדיוק כפי שלא תבחרו בסוג מסוים של ביטוח חיים מבלי לעיין בפוליסה היטב ומבלי לקרוא את כל האותיות, הגדולות והקטנות כאחת, כך גם חשוב שתרכשו את ביטוח הנסיעות שלכם, רק לאחר שתבינו לעומק האם מדובר בפוליסה שמתאימה לאופי הנסיעה שלכם באופן ספציפי.

האם אתם עומדים לפני מסע מפרך בהרי ההימלאיה וייתכן שתזדקקו לחילוץ כי מזג האוויר עלול להיות לא צפוי? יכול להיות שאתם חושבים על השתתפות בתחרות סקי מים, להצטרף לקבוצת צלילה באזור טיפה מסוכן או לעשות סנפלינג מהמצוק הגבוה ביותר בעולם? ואולי בכלל אתם טסים לחו"ל כדי לקחת חלק בסדנת מוזיקה ומתכננים להביא עמכם את כלי הנגינה היקר שהשקעתם בו את כל חסכונותיכם? שימו לב – ביטוח נסיעות הוא לא מהדברים שעושים כדי לצאת ידי חובה וההמלצה שלנו היא להתייחס לפוליסה כפי שחייט מתייחס לחליפה, הנתפרת בהתאם למידותיו של הלקוח.

ואם אינכם בטוחים בנוגע למידת ההתאמה של הפוליסה לאופי הנסיעה, טוב תעשו אם תתייעצו עם סוכן ביטוח מקצועי, לפני הטיסה.

 

טיפ מספר 2 – בדקו מה מכסה ביטוח הנסיעה לחו"ל

נהוג לומר שאי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש ונראה כי בעולם הביטוחים, האמרה הזו עובדת שעות נוספת ובכל זאת לעולם אינה מתעייפת. בכל מה שקשור להיכרות עם תנאי פוליסת ביטוח הנסיעות שלכם, מוטב מוקדם מאשר מאוחר, כי הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה, זה שתגלו בדיעבד שהביטוח שלכם לא מכסה אובדן של טלפונים סלולריים לצורך העניין, אשפוז של יותר מיומיים או למשל רכישה של תרופות.

אמרה נוספת שצריכה להנחות אתכם בבואכם לבחון את פוליסת ביטוח הנסיעות שלכם, היא: "כשיש ספק, אז אין ספק". הכוונה היא לכך שאסור לכם להשאיר דבר ליד הגורל. נסו לשאול את עצמכם את השאלות הבאות: האם קיימת הגבלה בפוליסה על מספר ימי אשפוז? מה הוא גובה ההשתתפות העצמית בקרות כל אחד ממקרי הביטוח? האם הביטוח מכסה חילוץ ממקומות שאליהם לא ניתן להגיע ברכב סטנדרטי? קצרה היריעה מלהכיל את כל השאלות שעליכם לשאול את עצמכם לפני שתבחרו בפוליסה המתאימה ולכן אולי השאלה הנכונה היא למעשה: "מה בדיוק הביטוח לא מכסה?"

גם כאן, נמליץ לכם בכל מקרה של אי ודאות או בכל מצב שבו אתם נמצאים בלבטים ובחששות, ליצור קשר עם סוכן ביטוח מקצועי ואמין, שאתם יודעים שניתן לסמוך עליו בעיניים עצומות, על מנת שיסביר לכם האם אתם מכוסים כהלכה או שמא מוטב שתוסיפו סעיפים מסוימים לפוליסה הקיימת.

 

טיפ מספר 3 – בדקו שביטוח הנסיעה מתאים למצב הרפואי שלכם

בגדול פוליסת ביטוח נסיעות כוללת כמה רבדים בסיסיים: ביטוח מטען, הוצאות מיוחדות (ביטול או דחיית טיסה למשל), הוצאות רפואיות וכן ביטוח תאונות אישיות, חבות כלפי צד ג' והוצאות הגנות משפטיות.

כפי שניתן להבין, הרובד החשוב והמרכזי הוא הרובד הרפואי. כל עוד הבריאות שלכם תקינה ואינכם סובלים ממחלה כרונית או מבריאות ירודה באופן כללי, בהחלט תוכלו להסתפק בפוליסה סטנדרטית של ביטוח רפואי לחו"ל, אם כי גם במקרה כזה מומלץ להתעניין בנוגע לתנאי הפוליסה (מספר ימי אשפוז, בית חולים פרטי או ציבורי, כיסוי בגין רכישת תרופות וכיו"ב).

לעומת זאת אם אינכם נמצאים בקו הבריאות ואם קיים סיכוי להחמרה במצבכם הבריאותי, חשוב ביותר שתתייחסו לדברים בבואכם לרכוש את פוליסת ביטוח הנסיעות לקראת הטיסה שנמצאת כבר ממש מעבר לפינה. מצבים רפואיים שכיחים יחסית, המחייבים התייחסות מיוחדת, הם לדוגמה סוכרת, מחלה אונקולוגית, כפיון (אפילפסיה), מחלות מעי דלקתיות, מחלת לב פעילה ועוד.

אמנם היריון הוא בפירוש לא מחלה, אך בהחלט מומלץ להתייחס לסיכונים הקשורים להיריון כשבאים לערוך פוליסת ביטוח נסיעות. במיוחד אם מדובר בהיריון יחסית מתקדם, שבו קיים סיכוי, גם אם נמוך, ללידה מוקדמת במהלך השהייה בחו"ל. קחו רק לתשומת לבכם שישנם מצבים רפואיים שיקשו עליכם לרכוש פוליסה מתאימה, בעיקר אם הסיכון עבור חברת הביטוח, גדול במיוחד אנחנו יכולים לבטח כל מצב רפואי וכל גיל. כמו כן יתכן שתצטרכו להמציא מסמכים ואישורים רפואיים מסוימים על מנת ליהנות מכיסוי הולם, ולכן מומלץ מאוד לדאוג להרחבות הרלוונטיות כמה שיותר מוקדם.

 

טיפ מספר 4 – מסרו פרטים נכונים בביטוח

מדי שנה אנחנו נתקלים באינספור מקרים של תביעות לקבלת פיצויים בגין נזקים שנגרמו למבוטחים בזמן השהייה בחו"ל, הנדחות על הסף על יד חברות הביטוח. ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שעשויים להוביל לדחיית התביעה ואי הצהרה על בעיה רפואית מוקדמת, הוא בין השכיחים שבהם.

ישראלים רבים לא מודעים לכך שפוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל לא מכסה אירועים רפואיים המתרחשים כתוצאה מהחמרה של מצב בריאותי קיים. כדי שתהיו מכוסים מפני מקרים שכאלה, עליכם לרכוש הרחבה לפוליסה הבסיסית, כאשר כל מקרה ומקרה נבחן לגופו. למעשה אין זה מן הנמנע שחברת הביטוח שלכם לא תסכים לבטח אתכם, אם מצבכם הבריאותי אינו יציב ואף צפוי להחמיר במהלך השהות שלכם בחו"ל. כאמור, ניתן לבטח כל מצב רפואי וכל גיל בכפוף לחיתום רפואי.

את הפוליסה הבסיסית תוכלו לרכוש ללא שום קושי, גם אם אינכם בקו הבריאות, אך ביום שבו תתבעו את חברת הביטוח כדי לקבל פיצויים בגין אשפוז ממושך או רכישת תרופות יקרות, תגלו שיש מי ש"מפשפש לכם בציציות". בהחלט יתכן שמסירת פרטים מדויקים בנוגע למצב הרפואי שלכם תגרום להתייקרות הפוליסה ויתכן שגם תגרום לכך שתאלצו להמציא אישורים רפואיים כאלה ואחרים כדי לתמוך בכך שאתם כשירים נסיעה. יחד עם זאת, מסירת פרטים שאינם מדויקים, כמוה כאי רכישת פוליסת ביטוח נסיעות. זאת כיוון שמסירת הפרטים הנכונים בנוגע למצבכם הבריאותי היא תנאי בסיסי לקיום ההתחייבות של חברת הביטוח כלפיכם.

טיפ מספר 5 – בדקו שהביטוח כולל כיסוי לביטול וקיצור נסיעה

כיסוי זה מאפשר לכם לקבל החזר כספי במידה ונאלצתם לבטל את נסיעתכם לחו"ל או נאלצתם להקדים את מועד חזרתכם לארץ מסיבות רפואיות לא צפויות. הכיסוי הינו למצב רפואי שלכם או של המלווה אתכם, המאלץ אתכם לשוב ארצה בהמלצת רופא בחו"ל, או במקרה של מוות או אשפוז של בן משפחה קרוב עקב תאונה או מחלה.

במקרים אלה באפשרותכם לקבל החזר כספי בגין קנס על ביטול כרטיס טיסה / שינוי מועד טיסה, כמו כן ההחזר בגין תשלומים ששילמתם מראש עבור הנסיעה לחו"ל, אשר לא נוצלו ואינם מוחזרים לכם, כגון הוצאות לינה ורכב שכור.