ביטוח רכב
ביטוח רכב

בעל רכב ממוצע בישראל מגן על עצמו באמצעות שלושה סוגי ביטוח רכב: ביטוח חובה, ביטוח צד ג' וביטוח ומקיף. את סוגי ביטוחי הרכב השונים ניתן גם לסווג לשתי קבוצות: ביטוח רכב חובה וביטוחי רשות.

ביטוח חובה הוא ביטוח שכל בעל רכב חייב על פי חוק לדאוג לו.

ביטוחי הרשות, הכוללים את הביטוח המקיף ואת ביטוח צד ג', הם ביטוחים שהחוק אינו מחייב לרכוש, אבל טוב שהם קיימים.

ביטוח חובה הוא הביטוח הבסיסי ביותר ולמעשה כל בעל רכב מחויב על ידי משרד התחבורה לבטח את הרכב שלו בביטוח זה. לפיכך הנהיגה ברכב ללא ביטוח חובה מהווה עבירה על החוק. מטרת ביטוח החובה היא לכסות את בעל הרכב מפני נזקי גוף שיגרמו לו, לנוסעים ברכב ו/או להולכי רגל שיהיו מעורבים חלילה בתאונה עם הרכב. ביטוח החובה מכסה אך ורק מפני נזקי גוף, ואינו מתייחס כלל לנזקי רכוש.

כאן נכנסים לתמונה ביטוחי הרשות, הכוללים את הביטוח המקיף ואת ביטוח צד ג'.

ביטוח מקיף לרכב

כשמשתמע משמו, ביטוח מקיף בא לכסות את בעל הרכב כנגד נזקי רכוש העשויים להיגרם לרכב עצמו. לא כולם יודעים זאת, אך החוק אינו מחייב את בעלי הרכבים בישראל לרכוש את פוליסת הביטוח המקיף מאותו גוף מבטח שממנו רכשו את פוליסת ביטוח החובה:

בפוליסה זו שני פרקים עיקריים: הפרק הראשון עוסק בביטוח מקיף לרכב, והוא כולל כיסוי למקרי גניבה, תאונה, אש, מעשה זדון, שיטפון, הוצאות הגנה משפטית ועוד. הפרק השני מטפל בכיסוי לנזקי צד ג'. ניתן גם לרכוש לביטוח הרחבות נוספות, כגון שירותי דרך וגרירה, כיסוי לשמשות, רכב חלופי למקרה תאונה ו/או גנבה, וכיסוי למערכות השמע.

ביטוח צד ג' לרכב

הואיל וביטוח חובה מכסה אתכם כנגד נזקי גוף באשר הם וביטוח מקיף כנגד נזקים לרכב שלכם בלבד, נשאלת השאלה מה בנוגע לנזקים לרכושם של אחרים? נזקים אלו הם בדיוק הנזקים הנידונים בפוליסות ביטוח צד ג'. הכוונה היא לכך שאם בעל הרכב יהיה מעורב בתאונת דרכים שבה יגרום נזק לרכב אחר או לעמוד תאורה, למשל, הוא יוכל לתבוע את חברת הביטוח שלו וכך לשלם עבור תיקון הנזק.

למען הסר ספק – פוליסת ביטוח צד ג' אינה מכסה נזק שייגרם לרכבך. אפשר לבטל את הצורך בהשתתפות עצמית תמורת תוספת פרמיה. כמו כן, ניתן לרכוש הרחבות נוספות לביטוח הרכב בהן שירותי דרך (לרבות גרירה), כיסוי לשמשות ובמקרים מסוימים גם רכב חלופי.

שאלות ותשובות על ביטוח רכב:

מהם הגורמים המשפיעים על גובה פרמיית הביטוח לרכב?

נתוני הפרמיה מורכבים מסוג הרכב, שנת הייצור שלו, מספר הנהגים הנוהגים ברכב, גיל הנהג הצעיר ביותר, זהות הבעלים של הרכב (פרטי או חברה), הוותק הביטוחי של בעל הרכב, היסטוריית התביעות של המבוטח ברכב בשנים האחרונות ("העדר תביעות"), ובחברות ביטוח מסוימות, גם נהיגה או הימנעות ממנה בשבתות וחגי ישראל.

מכוניתי נפגעה בתאונה. האם עדיף לתקן במוסך הסדר של חברת הביטוח או במוסך לבחירתי?

מרבית חברות הביטוח העובדות עם מוסכי הסדר בוחרות את המוסכים בקפידה רבה ומתוך מחשבה על שביעות הרצון של הלקוח מהשירות במוסך. לכן ברוב המקרים יש יתרונות לתיקון הרכב במוסך הסדר. במהלך התיקון המבוטחים לרוב יקבלו רכב חלופי בשיטת "מפתח תמורת מפתח" וישלמו רק את דמי ההשתתפות העצמית המופחתת. זאת ועוד, התיקון במוסך ההסדר ייעשה תחת פיקוח של שמאי רכב מוסמך.

יש לציין שהמבוטח זכאי לתקן את רכבו בכל מוסך שיבחר בו. אבל אז הוא יידרש למנות שמאי רכב (דרך הסוכנות), לשלם את מלוא מחיר התיקון למוסך, ורק לאחר מכן לקבל את הפיצוי מחברת הביטוח, בניכוי ההשתתפות העצמית ופרמיית הכינון.

נפגעתי גופנית בתאונת דרכים שקרתה באשמתי. את מי עליי לתבוע?

בביטוח חובה אין נפקות כלשהי לגבי האשמה וחובת הפיצוי חלה על הגורם המבטח. לכן, אם בזמן התאונה היית הולך רגל, עליך לתבוע את חברת הביטוח שבה הונפקה תעודת החובה של הרכב הפוגע. אם בתאונה היו מעורבים כלי רכב נוספים, ייתבעו הגורמים המבטחים של שאר כלי הרכב המעורבים (עם זאת, התביעה אינה מבטיחה זכייה בפיצויים מוגדלים). אם בעת התאונה נסעת במכונית שאדם אחר נהג בה, תיתבע החברה המבטחת את המכונית בביטוח חובה. אם למכונית לא הייתה תעודת חובה תקפה – יש לתבוע את קרנית.

פוליסות ביטוח רכב בסוכנות י.ק.ב:

  • ביטוח רכב חובה
  • ביטוח צד ג' לרכב פרטי ומסחרי עד 4 טון
  • ביטוח מקיף לרכב פרטי ומסחרי עד 4 טון
  • ביטוח מקיף וצד ג' למשאיות

היתרונות של ביטוח רכב אצלנו:

–  התאמה אישית של הצעת הביטוח באמצעות תוכנה המשווה בין פוליסות הביטוח של חברות הביטוח השונות.

–  אמצעי תשלום נוחים וגמישים: אפשר לשלם את ביטוח החובה בכרטיס אשראי ולחלק את הפרמיה של ביטוחי הרשות לתשלומים בהוראת קבע או בכרטיס אשראי.

– ותק וניסיון של עשרות שנים בתחום הביטוח בכלל וביטוח הרכב בפרט.

– יחס אישי, אמינות ומקצועיות.